OBJECTE
Programa d’ajuts a inversions empresarials d’alt impacte en règim de concurrència competitiva.
BENEFICIARIS
Poden ser beneficiàries d'aquests ajuts les empreses amb establiment operatiu a Catalunya que duguin a terme projectes com els que es descriuen al següent apartat, llevat d'aquelles empreses amb projectes de comerç minorista, del sector immobiliari i aquelles amb activitat inclosa en el codi CCAE 101 de la secció C.
Queden fora d'aquesta línia d'ajuts:
a) Els ajuts a les empreses que operin en els sectors de la pesca i l'aqüicultura regulats pel Reglament (UE) núm. 1379/2013 del Parlament Europeu.
b) Els ajuts concedits a les empreses dedicades a la producció primària de productes agrícoles.
c) Els ajuts concedits a les empreses que operen en el sector de la transformació i comercialització de productes agrícoles, en els casos següents:
i. Quan l'import de l'ajut es determini en funció del preu o la quantitat d'aquests productes adquirits a productors primaris o comercialitzats per les empreses interessades.
ii. Quan l'ajut depengui que es repercuteixi totalment o parcialment sobre els productors primaris.
LÍNIES D’AJUT
Si es compleixen els requisits establerts, es considera subvencionable el cost laboral dels primers 6 mesos del nou personal contractat.
* Actius materials: maquinària i instal·lacions de nova adquisició directament vinculades al procés productiu i inversions que incorporin processos amb un alt contingut tecnològic als equips ja existents.
* Actius immaterials: inversió en transferència de tecnologia mitjançant l'adquisició de drets de patents, llicències, know-how o coneixements tècnics no patentats.
REQUISITS
QUANTIA DE L’AJUT
En funció de la tipologia de projecte, la intensitat de l'ajut i l'import d'ajut màxim són els que s'estableixen a continuació:
TERMINI
Es podran presentar sol·licituds fins al 7 d'octubre de 2020.
ANNEX – Mapa d'ajudes regionals
Alt Camp: Querol, Pont d'Armentera, Pla de Santa Maria, Vila-rodona, Figuerola del Camp, Rodonyà, Alió, Valls, Bràfim, Montferri, Puigpelat, Nulles, Vallmoll, Garidells, Rourell, Masó, Milà, Alcover, Mont-ral, La Riba.
Alt Penedès: Sant Llorenç d'Hortons, Gelida, Sant Sadurní d'Anoia, Subirats, Olesa de Bonesvalls, Avinyonet del Penedès, Torrelavit, el Pla del Penedès, Santa Fe del Penedès, Sant Pere de Riudebitlles, Sant Quintí de Mediona, Mediona, Font-rubí, Puigdàlber, Sant Cugat, Sesgarrigues, Olèrdola, Vilafranca del Penedès, la Granada, Vilobí del Penedès, les Cabanyes, Pacs del Penedès, Santa Margarida i els Monjos, Sant Martí Sarroca, Torrelles de Foix, Pontons, Castellví de la Marca, Castellet i la Gornal.
Anoia: Castellfollit de Riubregós, Calonge de Segarra, Sant Pere Sallavinera, Calaf, Pujalt, Sant Martí Sesgueioles, els Prats de Rei, Veciana, Copons, Rubió, Montmaneu, Argençola, Jorba, Òdena, Igualada, Santa Margarida de Montbui, Castellolí, el Bruc, la Pobla de Claramunt, Vilanova del Camí, Sant Martí de Tous, Piera, els Hostalets de Pierola, Masquefa, Cabrera d'Anoia, Capellades, la Torre de Claramunt, Carme, Orpí, Santa Maria de Miralles, la Llacuna, Bellprat.
Bages: Cardona, Navàs, Sant Mateu de Bages, Súria, Castellnou de Bages, Balsareny, Gaià, Sant Feliu Sasserra, Avinyó, Santa Maria d'Oló, Sallent, Artés, Moià, l'Estany, Calders, Monistrol de Calders, Talamanca, el Pont de Vilomara i Rocafort, Navarcles, Sant Fruitós de Bages, Santpedor, Callús, Sant Joan de Vilatorrada, Fonollosa, Aguilar de Segarra, Rajadell, Castellfollit del Boix, Castellgalí, Sant Vicenç de Castellet, Mura, Castellbell i el Vilar, Marganell.
Baix Camp: La Selva del Camp, Vandellòs y Hospitalet de l'Infant.
Baix Ebre: l'Ametlla de Mar, el Perelló, l'Ampolla, Camarles, Deltebre, l'Aldea, Tortosa, Tivenys, Benifallet, Xerta, Aldover, Paüls, Alfara de Carles, Roquetes.
Baix Llobregat: Gavà, Viladecans, Prat de Llobregat, Sant Boi de Llobregat, Cornellà de Llobregat, Esplugues de Llobregat, Molins de Rei, Papiol, Pallejà, Sant Andreu de la Barca, Martorell, Sant Esteve Sesrovires, Abrera, Sant Vicenç dels Horts, Sant Joan Despí, Olesa de Montserrat.
Baix Penedès: Arboç, Santa Oliva, Bellvei, Bisbal del Penedès, Banyeres del Penedès.
Berguedà: Pobla de Lillet, Sant Julià de Cerdanyola, Nou de Berguedà, Cercs, Berga, Avià, Olvan, Casserres, Puig-reig.
Conca de Barberà: Montblanc.
Garrotxa: Sales de Llierca, Montagut i Oix, Beuda, Besalú, Maià de Montcal, Sant Ferriol, Argelaguer, Sant Jaume de Llierca, Castellfollit de la Roca, Sant Joan les Fonts, Olot, Mieres, Sant Feliu de Pallerols, la Vall d'en Bas, les Preses, la Vall de Bianya, Riudaura, les Planes d'Hostoles.
Gironès: Campllong, Llambilles, Quart, Juià, Celrà, Sant Julià de Ramis, Cassà de la Selva, Fornells de la Selva, Vilablareix, Bescanó, Sant Gregori, Sarrià de Ter.
Maresme: Tordera, Palafolls, Malgrat de Mar, Pineda de Mar.
Montsià: Sant Jaume d'Enveja, Amposta, Sant Carles de la Ràpita, Alcanar, Ulldecona, Freginals, Godall, Masdenverge, Santa Bàrbara, la Galera, Mas de Barberans, la Sénia.
Noguera: Preixens.
Osona: Prats de Lluçanès, Olost, Oristà, Sant Bartomeu del Grau, Gurb, Vic, Santa Eugènia de Berga, les Masies de Roda, Vilanova de Sau, Torelló, les Masies de Voltregà, Taradell, Seva, Tona, Roda de Ter, Sant Martí de Centelles, Centelles, Brull, Sant Pere de Torelló.
Pla de l'Estany: Sant Miquel de Campmajor, Porqueres, Banyoles, Cornellà del Terri, Palol de Revardit.
Pla d'Urgell: Bell-lloc d'Urgell, el Palau d'Anglesola, Vila-sana, Castellnou de Seana.
Priorat: Falset, Masroig.
Ribera d'Ebre: la Palma d'Ebre, Flix, Vinebre, la Torre de l'Espanyol, Ascó, Garcia, Móra la Nova, Tivissa, Ribaroja d'Ebre, Móra d'Ebre, Benissanet, Miravet, Ginestar, Rasquera.
Ripollès: Sant Pau de Segúries, Ogassa, Sant Joan de les Abadesses, Campelles, Gombrèn, Campdevànol, Ripoll, Vallfogona de Ripollès, les Llosses.
Segarra: Cervera, Estaràs, Granyanella.
Segrià: Alguaire, la Portella, Corbins, Vilanova de la Barca, Torrefarrera.
Selva (la): Arbúcies, Riells i Viabrea, Sant Feliu de Buixalleu, Massanes, Maçanet de la Selva, Sils, Riudarenes, Caldes de Malavella, Riudellots de la Selva, Vilobí d'Onyar, Santa Coloma de Farners, Brunyola, Anglès, Sant Julià del Llor i Bonmatí, Hostalric, Fogars de la Selva.
Solsonès: Guixers, la Coma i la Pedra, Sant Llorenç de Morunys, Odèn, Navès, Lladurs, Olius, Solsona, Castellar de la Ribera, Pinell de Solsonès, Llobera, Riner, Clariana de Cardener, Pinós, la Molsosa.
Tarragonès: Morell, Constantí, Pobla de Mafumet, Vila-seca, La Canonja.
Terra Alta: la Fatarella, la Pobla de Massaluca, Vilalba dels Arcs, Corbera d'Ebre, Gandesa, Batea, Caseres, Bot, Prat de Comte, el Pinell de Brai, Horta de Sant Joan, Arnes.
Urgell: Tàrrega, Bellpuig, Anglesola, Agramunt, Vilagrassa, Puigverd d'Agramunt.
Vallès Occidental: Castellar del Vallès, Sentmenat, Palau-solità i Plegamans, Polinyà, Santa Perpètua de Mogoda, Barberà del Vallès, Ripollet, Montcada i Reixac, Cerdanyola del Vallès, Sant Quirze del Vallès, Sant Cugat del Vallès, Rubí, Castellbisbal, Viladecavalls, Vacarisses.
Vallès Oriental: Sant Celoni, Santa Maria de Palautordera, Llinars del Vallès, Cardedeu, les Franqueses del Vallès, la Roca del Vallès, la Garriga, Bigues i Riells, l'Ametlla del Vallès, Canovelles, Vilanova del Vallès, Lliçà d'Amunt, Lliçà de Vall, Parets del Vallès, Montmeló, Montornès del Vallès, Martorelles, la Llagosta, Mollet del Vallès, Caldes de Montbui.
Con el apoyo del programa TIC CAMARAS – FEDER